Dijital Psikoloji

Tamamlama İhtiyacı

İnsanlar olarak hiçbir şeyi yarım bırakmayı sevmeyiz. Sonunda bir ödül olmasa bile, sadece bitirmenin verdiği haz için, bir grup görevi tamamlarız.

Çalışmalar

2016 Noel sezonunda Harvard araştırmacıları Barasz, John, Keenan ve Norton (2017) Kanada Kırmızı Haçı ile bir çalışma yaptı. Potansiyel bağışçılar üç açılış sayfasından birine yönlendirildi. İlk grup nakit bağış talebi aldı. İkinci gruptan, diğerlerinin yanı sıra battaniye, bebek bezi veya sıcak yemek gibi altı öğeden bağışlayacaklarını seçmeleri istendi. Seçilen öğelerin nereye bağışlanacağını gösteren bir dünya küresi gösterildi. Üçüncü sayfa aynı hediyeleri sundu, ancak “Küresel Hayatta Kalma Seti” adı verilen sözde bir sette. Dünya küresi üzerinde bağışlanacak göstermek yerine her öğe seçildiğinde, dünya çapında bir çizgi daha da büyüdü. Tamamı dolmuş bir küre, altı öğenin hepsinin finanse edildiği anlamına geliyordu, ancak potansiyel bağışçılar istedikleri kadar hediye seçebilirdi. Üçüncü gruptaki kişilerin %21’i altı hediyenin tümünü bağışlamaya karar verirken, ikinci sayfada sadece %5 ve nakit durumda %3’lük bir oran söz konusu oldu.

Yaptığımız şeyleri işaretlemeyi severiz. Kağıt ve kalemden önceki günlerde, bu iş hafızalarımıza kalmıştı. Bunu yaparak zihnimizin bitmemiş görevlere odaklanmasını sağlarız – buna Zeigarnik etkisi. Psikolog Bluma Zeigarnik, garsonların teslim edilmemiş siparişleri teslim edilenlerden daha verimli hatırlayabildiğini belirtti. Diğer deneyler, tamamlanmamış veya kesintiye uğramış şeyleri bitirdiğimiz şeylerden daha iyi hatırlayabildiğimizi kanıtladı (Zeigarnik, 1927).

Örnekler

Sihirbazlar

Hayır, şapkalı sakallı adamlardan bahsetmiyoruz. Kullanıcıyı bir dizi giriş isteğinden geçiren adım adım işlemden bahsediyoruz. Karmaşık formları daha küçük, daha kolay tamamlanabilir görevlere bölmek popüler bir tasarım modelidir. Kullanıcılara tüm sürecin ne kadar süreceğini belirtmek için bir ilerleme çubuğu veya kalan adım sayısını görüntüleyin. Bir gösterge ayrıca, halihazırda ne kadar zaman harcadıklarını da hatırlatır. Süreci tamamlamamaları halinde ne kadar zaman kaybedecekleri‘ni hatırlarlar.

Tamamlama İhtiyacı Örneği: Sihirbazlar

İlerleme Çubuğu

İnsanlar ilerleme göstergeleri isterler. Mevcut durum hakkında geri bildirimde bulunurlar, aynı zamanda sürece devam etme arzusunu da teşvik ederler. İlerleme çubuğu eylemlerimizde her hareket ettiğinde, önceki görevi tekrarlamamız için bizi motive eden dopaminin olumlu etkilerini hissederiz. Bu fenomen, öğrenme fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak ve dolayısıyla insan zekasını yeniden üretmek için muhtemelen evrimsel olarak geliştirilmiş olan kendi kendine öğrenme olarak da adlandırılır (Herd, Mingus & O’Reilly, 2010).

Tamamlama İhtiyacı Örneği: İlerleme Çubuğu

Yüksek Bir Yüzde ile Başlamak

İlerleme göstergenizi belirgin hale getirin ve ilk tamamlanan görevden sonra nispeten yüksek bir tamamlama oranı gösterin. Ancak aşırıya kaçmayın. İnandırıcı tutun. Bir hedefe yaklaştıkça daha fazla motive oluyoruz (Kivetz, Urminsky & Zheng, 2006).

Tamamlama İhtiyacı Örneği: Yüksek Bir Yüzde ile Başlamak

Sayaçlar ve Bildirimler

WIP

Gelen Kutusu Sıfır yaklaşımını duymuş olabilirsiniz: Merlin Mann tarafından e-posta gelen kutunuzu neredeyse her zaman boş tutmak için geliştirilen bir teknik. Birçok insan için sayaçlar, özellikle de tamamlanmamış görevleri gösterenler, kaçınmaya çalıştığımız rahatsızlığı tetikler. 2002’de yapılan bir araştırmaya göre, çalışanlar okunmamış e-postalarının %70’ine [6 saniye içinde]((https://dspace.lboro.ac.uk/dspace-jspui/bitstream/2134/489/3/Ease%2525202002%252520Jackson.pdf) tepki gösterdi. Bu rahatsızlıklar anlık olarak memnuniyet edici olabilir. Bir şeyi her tamamladığımızda bize küçük dopamin patlamaları verir ve bu da bizi ödüllendirerek ilerde daha fazla dikkatimizi dağıtmaya neden olur.

You might have heard about the Inbox Zero approach: a technique developed by Merlin Mann to keep your email inbox empty almost all the time. For many people, counters, especially those that indicate incomplete tasks, trigger discomfort, which we try to avoid. According to a study from 2002, employees reacted to 70% of their unread emails within 6 seconds. These interruptions can be instant gratification. They give us little dopamine rushes every time we complete something, which in turn, reinforces us to lurk for more distractions.

Tamamlama İhtiyacı Örneği: Counters and notifications

Yapılacaklar Listesi

Dropbox’ın mükemmel bir “Başlarken” yapılacaklar listesi vardır. Kullanıcıdan arkadaşlarını onlara yönlendirmesi, sosyal medya hesaplarını bağlaması ve Twitter’dan Dropbox’ı takip etmesi istenir, bu da kullanıcılara daha fazla boş alan sağladı. Bu büyüme taktiği, şüphesiz Dropbox’ın milyarlarca dolarlık bir şirket haline gelmesinin bir nedenidir. Küçük, ulaşılabilir görevler sağlamak, tamamlandığında küçük kazançlar sağlayabilir. Ancak, tüm kullanıcılar yalnızca tamamlama ihtiyacıyla etkileyemezsiniz. Bu durumda, Dropbox’ın yaptığı gibi onlara ödüller verin.

Tamamlama İhtiyacı Örneği: Yapılacaklar Listesi