Dijital Psikoloji

Sosyal Dayanak

“Sen söylediğinde pazarlama yapıyor olursun, ama müşterin söylerse bu bir sosyal dayanak olur.” Andy Crestodina

İnsanlar sürü hayvanlarıdır. Kabul etmek istemesek de, başkalarının yaptığını veya sahip olduğunu gördüğümüz bir şeyi yapma veya edinme olasılığımız çok daha yüksektir. Bu davranış özellikle ne yapacağımız konusunda tam olarak emin olmadığımız durumlarda kendini gösterir.

Çalışmalar

Baron, Vandello ve Brunsman (1996) tarafından yapılan bir araştırmaya katılanlardan, zanlıların dizilişinden kimin suçlu olduğunu belirlemeleri istendi. Resimleri çok seri bir şekilde gördüler ve bu yüzden yargılarından emin olmak zordu. Görev, bir gerçek denekten ve deneycinin iki işbirlikçisinden oluşan bir grupta gerçekleştirildi. Bu ikisi zanlılardan yanlış kişiyi seçti. Denekler, sonuçların veriler için çok az önemli olduğu söylendiğinde diğerleriyle aynı fikirde olmamak için bilerek yanlış bir cevap verdiler, ancak polis ve mahkemenin yanıtlarını kullanacağı söylendiğinde diğer cevaplara uyma olasıkları daha düşüktü.

Bir çalışma, Yelp derecelendirmelerindeki bir yıldızlı artışın satışlarda %5-9’luk bir artışa yol açtığını buldu (Luca, 2011).

İnsanların %92’si yaşıtlarından gelen tavsiyelere, tüketicilerin %70’i ise tanımadıkları birinin tavsiyelerine güvenir (Nielsen, 2012).

Örnekler

Referanslar

Mutlu müşterilerden gelen geri dönüşleri görüntülemek, çevrimiçi olarak en çok kullanılan ve en ikna edici sosyal dayanak biçimlerinden biridir. Algılanan güvenilirliği artırmak için yüksek kaliteli bir fotoğraf eklediğinizden emin olun (Newman, Garry, Bernstein, Kantner & Lindsay, 2012).

Sosyal Dayanak Örneği: Referanslar

Paylaşım Sayısı

Paylaşımların sayısını göstermek, sosyal dayanağı uygulamanın basit bir şeklidir. İnsanların binlerce kişi tarafından paylaşılan bir makaleyi okuma olasılığı daha yüksektir. Daha fazla güvenilirlik sağlar ve daha fazla paylaşımı teşvik eder. Ama dikkatli olmalısınız. Düşük bir paylaşım sayısı, olumsuz bir sosyal dayanak oluşturabilir ve hiç göstermemekten daha kötüdür. İnsanlar, sağladığınız içeriğin yeterince iyi olmadığını düşünebilir. VWO tarafından yapılan bir deneyde, sosyal paylaşım butonlarının kaldırılması, %11,9’luk bir dönüşüm artışına yol açtı.

Sosyal Dayanak Örneği: Paylaşım Sayıs

Paylaşım Sayısı Toplamı

Her sayacı ayrı ayrı görüntülemek yerine, kullanıcıyı daha da yüksek bir sayıya maruz bırakmak için farklı sosyal ağlardaki toplam paylaşım sayısını gösterebilirsiniz.

Sosyal Dayanak Örneği: Paylaşım Sayısı Toplamı

Abone Sayacı

İnsanlara ne kadar hayranınız, aboneniz veya takipçiniz olduğunu gösterin. Resmi Twitter takip düğmesini, Facebook sayfası eklentisini veya seçtiğiniz topluluğun sağladığı eklentiyi kullanabilirsiniz. Çoğu büyük platform, geliştiriciler için alternatif olarak abone sayısının alınabileceği bir genel API sağlar.

Sosyal Dayanak Örneği: Abone Sayacı

İncelemeler

Pew Araştırma Merkezi‘ne göre, Amerikalıların %82’si satın alma kararı vermeden önce yorumları okuyor. Ayrıca, son derece olumsuz olan incelemelere, son derece olumlu olanlardan daha fazla önem veriyoruz. Bu nedenle, markanız ve ürünleriniz hakkında neler söylendiğini öğrenmek için Şikayetim Var gibi inceleme sitelerini düzenli olarak kontrol edin. Bir e-ticaret mağazanız varsa, müşteri yorumlarını görüntülemek, dönüşüm oranını 207% oranında artırabilir. Olumlu ve olumsuz müşteri incelemelerinin sağlıklı bir karışımı daha güvenilirdir ve hatta dönüşümleri iyileştirebilir.

Sosyal Dayanak Örneği: İncelemeler

Influencer Desteği

Ürününüzü niş bir alanda sosyal medya etkisi yüksek kişilere ücretsiz olarak verin ve onlardan geri bildirim isteyin. Başka bir yol, bu (mikro) etkileyicilere ürününüzü kanallarında yayınlamaları için sponsorluk yapmak, hatta onları marka elçileri olarak uzun vadeli ilişkiler için işe almaktır. Olumlu bir üne sahip oldukları için, insanlar bu pozitifliği dahil oldukları başka herhangi bir şeyle ilişkilendirme eğilimindedir. Bu bilişsel halo etkisi denir.

Sosyal Dayanak Örneği: Influencer Desteği

Ünlülerden Alıntı Yapmak

Birinin ürününüz hakkında konuşmasını sağlamak yerine, sektörünüzü destekleyen bir ünlüden veya influencer’dan bir alıntı bulun. Ürününüzle doğrudan ilişkili olmasalar bile, resimli bir alıntı göstermek, halo etkisi aracılığıyla sosyal dayanak sağlayabilir.

Sosyal Dayanak Örneği: Ünlülerden Alıntı Yapmak

Müşteri Üzerine Çalışmalar

Bazı müşterilerinizin ürününüzü nasıl kullandığına dair derinlemesine bir hikaye anlatın. Bu teknik yalnızca sosyal dayanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer potansiyel müşterilere ürün veya hizmetinizi nasıl kullanacakları konusunda fikir verir.

Sosyal Dayanak Örneği:  Müşteri Üzerine Çalışmalar

Medya Bahsetmeleri

Tanınmış bir medya kuruluşu size olumlu bir destek verdi mi? Logolarını klasik bir “görüldüğü gibi” vitrinde öne çıkararak veya söyledikleri olumlu şeylerden alıntı yaparak diğerlerini bilgilendirin. Tüketiciler genellikle büyük yayıncılara güvenirler, bu nedenle sizden bahsettiklerini göstermek markanızın meşruiyetini ve güvenilirliğini artırır.

Sosyal Dayanak Örneği: Medya Bahseteleri

Diğer Platformlarla Entegrasyon

Medyada bahsedilenlere benzer şekilde, hizmetinizin entegre olduğu büyük markaların logolarını görüntülemek, markanızın güvenilirliğini olumlu yönde etkileyebilecek halo etkisini de tetikleyebilir.

Sosyal Dayanak Örneği: Diğer Platformlarla Entegrasyon

Ham Sayılar

Ziyaretçilerinizi, posta listenizden, müşteri tabanınızdan ve indirme sayısından, potansiyel müşterilere büyük bir kalabalığın hizmetinizi kullandığını hatırlatan ilgili istatistiklere kadar her şeyde büyük sayıları gösterin; bu nedenle, onlar için yeterli olduğunuzu gösterin. Örneğin Wordpress, bu taktiği açılış sayfalarının başlığında kullanır: “WordPress, internetin %28’ine güç sağlar.” Daha da inandırıcı görünmek için yuvarlatılmış sayılar yerine tam sayıları kullanın (Mason, Lee, Wiley & Ames, 2013).

Sosyal Dayanak Örneği: Ham Sayılar

Site Dışında Numaralardan Bahsetmek

Daha ileri gidin ve bu sayıları yalnızca web sitenizde değil, aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızın biyografisinde veya reklam metninizde de görün.

Sosyal Dayanak Örneği: Site Dışında Numaralardan Bahsetmek

Video Referansları

Birinin hizmetiniz veya ürününüzle ilgili deneyimini okumak bir şeydir. Birinin diğerlerine bundan ne kadar keyif aldıklarını söylediğini görmek ve duymak başka bir şey. Potansiyel müşterilerinizin doğrudan başka bir müşterinin dünyasına girmesine izin vermek, güven oluşturmada çok daha ileri gidecektir.

Sosyal Dayanak Örneği: Video Referansları

Gerçek Zamanlı İstatistikler

Güven oluşturmak ve aciliyet duygusu yaratmak için ziyaretçilerinize “89 kişi şu anda alışveriş yapıyor” veya “Bu kursun son satın alımı 7 dakika önceydi” gibi gerçek zamanlı veriler sunun.

Sosyal Dayanak Örneği: Gerçek Zamanlı İstatistikler

Kullanıcı Etkinliğinin Canlı Akışı

Ziyaretçilerinize, başkalarının ürünleri satın aldığını, gönderi yayınladığını veya şu anda hizmetinizle alakalı başka bir şey yaptığını gösterin. Yalnızca sosyal dayanak eklemekle kalmaz, aynı zamanda web sitenizdeki öğelerin keşfedilmesini de artırır.

Sosyal Dayanak Örneği: Kullanıcı Etkinliğinin Canlı Akışı

Tükendi

Bazı çevrimiçi mağazaların neden web sitelerinde tükenen ürünleri bıraktığını hiç merak ettiniz mi? Sosyal kanıt ve kayıptan kaçınma: Başkalarının satın aldığı şeyi satın almak benim için de güvenli ve tekrar kaybetme korkusuyla birleşiyor.

Sosyal Dayanak Örneği: Tükendi

Tavsiyeler

Arkadaşlarını ve ailelerini siteue çekmek için bir tavsiye bonusu sunarak sosyal dayanak oluşturarak yeni müşteriler çekin. Kişisel olarak tanıdığımız kişilerin tavsiyeleri, yönlendirmeler için en güvenilir kaynak olmaya devam ediyor (Nielsen, 2012).

Sosyal Dayanak Örneği: Tavsiyeler

Resmi Sertifikalar

Şirketiniz yasal düzenlemelere tabi sektörlerde faaliyet gösteriyorsa, işletmenizin ANSI veya ISO gibi ulusal veya uluslararası standartizasyon kuruluşlarının gereksinimlerini karşıladığını göstererek web sitenize güvenilirlik katın.

Sosyal Dayanak Örneği: Resmi Sertifikalar

Doğrulanmış Sosyal Medya Hesapları

Twitter, Instagram, Facebook veya aktif olduğunuz başka bir platformda profilinizin doğrulanmasını isteyin ve genellikle adınızın yanında mavi bir tik görürsünüz. Bu rozet, sosyal medya platformunun hesabınızın kamu yararına, özgün ve etkili olduğunu kabul ettiğini gösterir.

Sosyal Dayanak Örneği: Doğrulanmış Sosyal Medya Hesapları

Güven Verici Mühür ve Rozetler

Bir yabancı sizden kredi kartı bilgilerinizi istese, ne hissedersiniz? Tereddüt mü edersiniz? Rahatsız? Şüpheli? Bu tür duygular, müşterilerinizin yaşayabileceği duygulara benzer. Güven mühürleri, güvenlik sertifikaları veya dernek üyelikleri göstererek daha fazla güvenilirlik hissi sağlayın.

Sosyal Dayanak Örneği: Güven Verici Mühür ve Rozetler

Çalışmalarla Desteklemek

Uzman sosyal dayanağından yararlanmak için ziyaretçilerinizi araştırmalarla desteklenen somut gerçeklere ve sayılara maruz bırakın. Ürününüzün sağladığı faydaların aynısını sergileyen çalışmaları potansiyel müşterilerinize sunun.

Sosyal Dayanak Örneği: Çalışmalarla Desteklem

Alınan Ödüller İçin Herkesin Görebileceği Teşekkürler

Bir ödül kazandıysanız veya medya tarafından halka açık bir şekilde onurlandırıldıysanız, sosyal medya kanallarınızda bu tür sözler için takdirinizi gösterin.

Sosyal Dayanak Örneği: Alınan Ödüller İçin Herkesin Görebileceği Teşekkürler

Kilometre Taşlarını Paylaşmak

Kitlenizle, büyümeyi ve kilometre taşlarını geçmeyi kutlayın ve onlara ulaşmanıza yardımcı oldukları için onlara teşekkür edin. Bu, belirli sayıda kullanıcıya, takipçiye, indirmeye veya bir yıldönümüne ulaşmak olabilir.

Sosyal Dayanak Örneği: Kilometre Taşlarını Paylaşmak

Marka Savunucuları Toplamak

Marka savunucusu, ürün veya hizmetinizden hoşlanan ve onun hakkında harika şeyler söyleyen kişidir. Sadece iyi bir inceleme bırakan veya referanslar için alıntı yapmayı kabul eden biri değildir. Olumlu deneyimlerini markanızla tekrar tekrar paylaşacak kadar tutkulular. Bir savunucu daha güvenilir şeyler söyler çünkü para onları yönlendirmez. Onları markanızla daha alakalı yapın muhtemelen daha fazla savunucu bulacaksınız. İşte bazı fikirler: Onlara gönderilerine veya biyografilerine koyabilecekleri, indirim yapabilecekleri veya desteklerini ne kadar takdir ettiğinizi bildirmek için el yazısıyla yazılmış bir not gönderebilecekleri bir marka hashtag’i sağlayın.

Sosyal Dayanak Örneği: Marka Savunucuları Toplamak