Dijital Psikoloji

Ödüllendirme

Herkes ödülleri ve takdir edilmeyi sever. Böyle durumlarda beyne dopamin salınır. Dopamin seviyesindeki artış aynı zamanda beynimizi önceki eylemi hatırlamaya teşvik eder, böylece ödülü tekrar almak için aldığımız aksiyonları veya yaptığımız şeyleri tekrar etme eğilimi göstermeye başlarız. Başka bir deyişle: ödüller, daha fazlası için geri gelmemizi sağlar.

Yapılan araştırmalar, sabit ve değişken ödüller arasında ayrım yaptığımızı gösteriyor. Sabit ödülde; ödül almak için ne yapacağımızı tam olarak bilir ve hedefe her ulaşıldığımızda bir ödülü kazanırız. Değişken ödüller ise tahmin edilemez ve merak uyandırır.

Çalışmalar

Ne zaman bir “ödül” alacağımızdan emin değilsek, her ihtimale karşı harekete geçmeye devam ederiz. Bu fenomen kısmi pekiştirme etkisi olarak bilinir. Ödül tamamen ortadan kalksa bile, bu davranış kalıbı bir süre daha devam edecek çünkü bir sonraki ödülden önce normalden daha uzun bir duraklama olup olmadığını bilmiyoruz. Aralıklı olarak pekiştirilen davranış, her gerçekleştiğinde kabul edilen davranıştan daha kalıcıdır (Nevin, 1988). Bu nedenle, tutarlı bir davranış istiyorsanız, insanları her yaptıklarında ödüllendirmeyin.

Hiçbir pekiştirecin verilmediği durumda tepkinin devamına yok olmaya karşı direnç denir. Horsley, Osborne, Norman and Wells (2012) yüksek sıklıkla oynayan kumarbazların artan bir direnç gösterdiğini bulmuşlardır. Sürekli kumar oynamanın bir nedeni mi yoksa bir sonucu mu olduğu tartışmaya açıktır.

Araştırmacı Skinner and Ferster (1957), ödüller rasgele olduğunda farelerin bir kola basmak için istenen davranışlara daha sık tepki verdiğini gözlemledi. Bazı kaldıraçlardan yemek topları elde edilmeyi başardılar ancak çoğu boştu.

Örnekler

Puanlar

Puanlar, oyunlaştırılmış ortamlarda bir tür olumlu pekiştirmedir. İnsanlara nasıl ilerledikleri konusunda geri bildirimde bulunurlar. İstenen davranışları daha da teşvik etmek için ağırlıklandırılabilirler. Amacınız daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yönlendirmekse, mevcut gönderileri beğenenlerden ziyade gönderi oluşturanlara daha fazla puan verin. Bu oyun mekaniği ilgi çekici olsa da kullanıcılar puan için sistemde yer almıyor. Belirli bir miktara ulaşmak, bir sonraki seviye, rozetler gibi ek ödüller veya indirimler, bedavalar vb. gibi daha somut avantajlar sağlamalıdır. Veya daha da iyisi: İçsel değerleri teşvik edin. Programcılar için bir soru-cevap sitesi olan StackOverflow gibi siteler, kullanıcılarının itibarını belirtmek için puan kullanır. Yararlı tavsiyeler başkaları tarafından desteklenir ve bu nedenle, bir kişi ne kadar çok puan alırsa, o kadar bilgili olarak algılanır.

Ödüllendirme Örneği: Puanlar

Rozetler, Kupalar, Kurdeleler ve Seviyeler

Rozet veya benzer bir kavram; belirli bir eylem, bir faaliyet dönemi veya başka bir ödülün sonucu olarak alınan görünür bir onaydır. Bu günlerde rozetler, özellikle puanlar ve skor tabloları (PBL) ile birlikte aşırı kullanıldıkları için oyunlaştırma topluluğunda en iyi itibara sahip değiller. Ancak anlamlı bir şeyi temsil ettiklerinde etkili olabilirler. Ordu gibi kuruluşlar, insanları inanılmaz eylemlerde bulunmak için benzer bir mekanizma kullanır. Akıllıca kullanıldığında rozetler, topluluk veya pazar platformlarında güven ve itibar sağlayabilir. Nitelikten çok niceliği ödüllendirmekten kaçınmaya çalışın. Az bulunurluk oyununu oynamak için çıtayı yükseltmeyi veya bazı rozetlerin kullanılabilirliğini sınırlamayı düşünün.

Ödüllendirme Örneği: Rozetler, Kupalar, Kurdeleler ve Seviyeler

Kilidi Açılan Özellikler

Kullanıcıları sanal olarak ödüllendirmenin bir başka yolu, belirli eylemleri gerçekleştirdiklerinde veya belirli bir puana ulaştıklarında onlara daha fazla ayrıcalık vermektir. Bu açılabilir özellikler, artırılmış oy haklarından denetleme gücüne kadar her şey olabilir.

Ödüllendirme Örneği : Kilidi Açılan Özellikler

Erken Erişim

Erken sahip olanları ve sadık müşterileri ekstra bir içerik olmadan ödüllendirin - sadece zaten oluşturduğunuz harika şeyleri alın ve bazı insanların bunu kalabalıktan önce görmesine izin verin. Bu grubu indirimler, yeni uygulamalarınızın beta sürümlerini deneme veya e-kitaplar herkese açık hale gelmeden önce bilgilendirin. Bu taktik ayrıca, kullanıcı incelemelerini alarak lansmandan önce size sosyal kanıt ekleme fırsatı verir.

Ödüllendirme Örneği: Erken Erişim

Beğeni, Görüntüleme ve Takipçi

Olumlu pekiştirmenin büyük, motive edici bir faktör olduğu açıktır. Ve paylaştığımız şeyler için görüntülemeler, retweetler ve beğeniler almaktan daha keyifli ne olabilir? Görünüşe göre sürekli olarak diğer insanların onayını arıyoruz ve yarattıklarımızın ne kadar sosyal onay alacağını merak ediyoruz. Tahmin edilemezliği onu daha ilgi çekici kılıyor. Bir gönderinin bir öncekinden daha fazla dikkatle ödüllendirilip ödüllendirilmeyeceğini bilmiyoruz, bu da bizi tekrar tekrar gelmeye teşvik ediyor (değişken ödül).

Ödüllendirme Örneği: Beğeni, İzleme ve Takipçi

Yorumlar

Duvar yazıları, doğrudan mesajlar ve yorumlar; beğeniler ve dürtmeler gibi “tek tıkla iletişim”den daha tatmin edicidir. İnsanlar sosyal medya sitelerinde yakın arkadaşlarından mesaj aldıklarında kendilerini daha az yalnız hissetmekte, daha mutlu ve sağlıklı olmaktadırlar (Burke, 2011). Çıkarım: Hayranların olumsuz yanıtlarını bile yanıtlayınız. Sizin cevabınız olumsuz bir durumu olumlu bir müşteri hizmetleri deneyimine çevirebilir. Ya da daha ileri gidin ve yorum yapmayı dijital ürününüzün bir parçası haline getirin.

Ödüllendirme Örneği: Yorumlar

Kendini İfşa Etmenin İçsel Ödülleri

Harvard’da yapılan bir araştırma, kendimiz hakkında bilgi paylaşmanın, yemek yemek veya seks yapmak gibi zevkli aktivitelerle aktive olan beynin aynı kısımlarını uyardığını gösterdi. Ayrıca düşüncelerimizi ve fikirlerimizi diğer insanlarla paylaşmanın, ödül bölgesinde onları özel tutmamıza kıyasla daha fazla aktivite sağladığını buldular (Tamir & Mitchell, 2012). Bu, suçların bile sosyal medya sitelerinde veya canlı yayınlanmasının bir nedeni olabilir. Kendini ifşa etme ve daha fazla beğeni alma arzusunun birleşimi bu kokteyl, insanlar için çok bağımlılık yapıyor.

Ödüllendirme Örneği: Kendini İfşa Etmenin İçsel Ödülleri

Bültene Kaydolmak İçin Teşvikler

Karşı koyamayacakları bir teşvik olarak e-kitaplar, kontrol listeleri, çevrimiçi kurslar veya indirimler gibi yüksek kaliteli, ücretsiz şeyler sağlayarak insanların size e-posta adreslerini vermelerini sağlayın. Bunları ziyaretçinizin bakış açısından görmeniz ve onların hayatına doğrudan fayda sağlayacak bir şeyler sunmanız özellikle önemlidir. Bülten kayıt formunuzun dönüşüm oranını artırmak için farklı başlıkları, resimleri ve renkleri test edin. John Corcoran’ın yaptığı da tam olarak buydu ve bu da kayıt sayısında 3000%‘in üzerinde bir artışa yol açtı.

Ödüllendirme Örneği: Bültene Kaydolmak İçin Teşvikler

Haber Akışında Değişken Ödüller

Birçok akıllı telefon kullanıcısı için, sabahları ilk yaptıkları şey sosyal medya uygulamalarını veya haber sitelerini kontrol etmek, genellikle daha yataktan çıkmadan önce. Facebook, Twitter veya haber sitesi özet akışınızda gezinmek gibi en basit eylemler, anında değişen ödüllere bağlıdır. Bir sonraki kaydırmada bazı ilginç fotoğraflar, komik videolar veya değerli bilgiler ortaya çıkıp çıkmayacağını bilmiyoruz, bu yüzden kaydırmaya devam ediyoruz ve kendimizi kaptırıyoruz. Araştırmacılar, Facebook’a göz atarken, gözbebeği genişlemesi gibi konulardaki tepkileri gözlemlediler. akış, keyif duygusu ve enerji dolu bir odaklanma ile bir aktiviteye tamamen dalma durumudur (Mauri, Cipresso, Balgera, Villamira & Riva, 2011).

Ödüllendirme Örneği: Haber Akışında Değişken Ödüller

El Yazısıyla Teşekkür Etmek

Donors Select tarafından yürütülen bir deney, el yazısı bir mektupla teşekkür edilen katkıda bulunanların tekrar bağış yapma olasılığının %38 daha fazla olduğunu buldu. El yazısı notlar günümüzde çok nadir olduğu için daha değerli olarak algılanıyor.

Ödüllendirme Örneği: El Yazısıyla Teşekkür Etmek

Arkadaş Tavsiyesi İçin İndirim

Ürününüzü veya hizmetinizi öneren birine sabit (ör. 25 TL indirim) veya yüzde indirim (ör. %10 indirim) sunun. Ancak, Annex Cloud tarafından yürütülen testlere göre, sabit dolar tutarları, yüzdelik indirimden daha caziptir. Tavsiye istemek için zamanlama da çok önemlidir: Birinden tamamen memnun değilse bir tavsiyede bulunmasını beklemeyin. Onlara ne zaman yüksek bir dopamin seviyelerindeyse o zaman sorun; Başarılı bir satın alma işleminden hemen sonra veya uygulamanızdaki önemli veya uzun bir görevi tamamladıktan sonra gibi.

Ödüllendirme Örneği: Arkadaş Tavsiyesi İçin İndirim

Belirli Bir Fiyattan Sonra Ücretsiz Gönderim

Günümüzde müşteriler hızlı ve ücretsiz kargo beklemektedir, ancak mağazaların bu beklentileri karşılaması maliyetli olabilir. Belirli bir tutardan sonraki satın almalar için ücretsiz kargo sunmak, ortalama sipariş değerinizi bile artırabilir. Bir vaka çalışması, bir cilt bakım ürünleri mağazası olan NuFace’in teşvik olarak ücretsiz gönderim eşiği eklerken siparişlerini nasıl %90 oranında artırdığını gösterdi.

Ödüllendirme Örneği: Belirli Bir Fiyattan Sonra Ücretsiz Gönderim

Fiziksel Ödüller

Kullanıcılarınıza özel dönüm noktalarına ulaştıklarında gerçek, fiziksel ödüller vererek günümüzün dijital çağında farklı olun. YouTube’un popüler kanalları onurlandırmak için yaptığı tam olarak budur. Birisi belirli bir abone sayısına (100k, 1M, 10M) ulaşırsa, üzerinde Oynat Düğmesi bulunan bir plaket alır, böylece herkesin görmesi için asılabilir. Kilometre taşlarına ulaşmak çok fazla çaba ve sıkı çalışma gerektirir. Dolayısıyla, böyle bir ödül almak aynı zamanda artan gurur ve prestij gibi daha içsel ödüller elde etmek anlamına gelir.

Ödüllendirme Örneği: Fiziksel Ödüller